Odpust ZSD – nedeľa 24. 05. 2026

Odpust ZSD – nedeľa 24. 05. 2026

V nedeľu slávnosť pokračovala rannou modlitbou Utrene a Akatistom k Svätému Duchu, počas ktorého o. Jaroslav Štelbaský privítal pútnikov z Farnosti Narodenia Presvätej Bohorodičky.

Po ňom nasledovala archijerejská svätá liturgia, ktorej predsedal vladyka Cyril Vasiľ, SJ.

V úvode sa vladyka prihovoril prítomným slovami: „Milí duchovní otcovia, bratia a sestry, slávime sviatok Päťdesiatnice a hovoríme o daroch Svätého Ducha.“ Vo svojej homílii zdôraznil, že v prvotnej Cirkvi boli prejavy darov Svätého Ducha ovocím modlitby spoločenstva. Pripomenul, že všetky dary Svätého Ducha sú výsledkom modlitby a že modlitba je miestom stretnutia dvoch túžob – Boha po človeku a človeka po Bohu. Poukázal aj na jej hlavný cieľ, ktorým je zjednotenie sa s Božou vôľou a premena ľudského srdca. Ako príklad uviedol Kristovu modlitbu: „Bože, ako Ty chceš.“ Ďalej pripomenul, že existujú rôzne formy modlitby – naučená, kontemplatívna či modlitba vďačnosti, ktorú by sme sa mali osobitne učiť. Zdôraznil tiež potrebu vytvoriť si na modlitbu čas a priestor, no predovšetkým byť skutočne prítomný. Modlitba má byť úprimným dialógom, ale aj tichom, v ktorom človek počúva Božiu odpoveď vo svojom živote. Záverom dodal, že modlitba má toľko podôb, koľko je ľudí, no aby bola skutočnou modlitbou, musí v sebe spájať otvorenosť Svätému Duchu, postavenie sa do Božej prítomnosti a dôveru, že Boh vie, čo je pre človeka najlepšie.

Po záverečnom požehnaní bola prostredníctvom vladyku po desiatich rokoch spustená nová verzia aplikácia Časoslov – pomôcka nielen pre kňazov, ale aj pre veriacich. Protosynkel a viceprovinciál redemptoristov o. Miroslav Bujdoš, CSsR, poďakoval vladykovi za jeho prítomnosť počas celého roka, ako aj všetkým kňazom, veriacim a účinkujúcemu zboru. Po speve „Mnohaja lita“ nasledovalo myrovanie a obchod okolo chrámu.

Príhovor vl. C. Vasiľa:

Zatvoriť menu